/Files/images/bulling-240x240.jpg

Буллінг - це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним впливом.

Причин — безліч, а жертвою може стати кожен, хто не вписався у рамки того чи іншого колективу.

Прояви булінгу в школі

Явище булінгу серед дітей найчастіше поширено саме у школах. Цькування можуть проявлятись як у легких, так і в досить важких формах, тому батькам, шкільним психологам та вчителям потрібно не лише виявляти такі знущання, а й протидіяти їм.

Ася Панчук працює вчителькою молодших класів 25 років і за цей час вона побачила достатньо. До фізичних та моральних знущань вдавались як діти з багатших, так і з бідніших сімей. Ася зазначає, що діти, які не мають статків починають заздрити більш забезпеченим і ставляться до них із зневагою.

Впродовж викладацької практики вчителька найчастіше зіштовхувалась з тим, що одні школярі вважали себе кращими, тому й до інших ставились зверхньо.

"Діти принижували один одного в зв'язку з тим, що інші гірше одягалися, не дотримувались гігієни тіла і від них був неприємний запах. Учні таким чином відсторонювалися від цієї дитини і старались її образити за першої можливості".

Також школярі часто знущалися з тих, хто був низького зросту. Їх речі закидали високо на турнік, щоб дитина не дістала їх. Проте на практиці вчительки вкрай серйозних проявів знущань не було.

Основною причиною проявів жорстокості із боку дітей вчителька вважає неналежне виховання в сім’ї. Додає, що проблема частіше виникає в тих сім'ях, де батьки працюють за кордоном. Діти, фактично залишаються самі.

Проте в філії Кушлинська ЗОШ, де і працює вчителька, намагаються всіляко протидіяти проявам булінгу: проводять тренінги, запрошують дільничних читати лекції. А якщо й стикаються з конкретною проблемою, то стараються налагодити контакт з дитиною-потерпілою та дитиною-кривдником і вирішити неприємну ситуацію одразу.

Психологічна сторона проблеми

Психологи заявляють, що булінг вже давно присутній у школах. Тим не менш, його вкрай важливо вчасно виявити та зупинити, доки скривджена дитина не замкнулась в собі.

Психолог Кременецького ліцею ім. Уласа Людмила Свідінська зазначає, що знущання впливають як на самооцінку потерпілого, так і на винуватця.

"У скривдженого знижується самооцінка, можуть навіть виникати суїцидні думки. А кривдник навпаки стає впевненішим в собі, якщо його діям не чинити жодного опору. Підтримка кривдника з боку інших спричиняє розширення спектру його негативною поведінки, що в майбутньому може призвести до злочинної діяльності", — коментує експертка.

Психолог вважає, що найчастіше з моральними та фізичними знущаннями зіштовхуються діти підліткового віку, бо старші вже переростають, висловлюючи більше співчуття, аніж образи.

Зазвичай ініціатором булінгу є одна дитина, яка отримує підтримку від декількох осіб. Значна частина школярів не бере безпосередньої дії в знущаннях, а є пасивними спостерігачами, котрі, помітивши цькування, нікому не повідомляють про них.

"Жертвою може стати будь-яка дитина"

Жертвою булінгу може стати будь-яка дитина, сама цього не підозрюючи.

"Учень сам може провокувати цькування своїми діями, байдужістю чи відстороненням від колективу. Такі діти зазвичай чимось відрізняються від інших, не обов’язково якимось негативними характеристиками. Можливо, вони не підкорюються загальноколективній думці й тоді потрапляють в конфліктні ситуації", — каже Людмила Свідінська.

Відповідальність і штрафи

Відповідно до зареєстрованого законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу", планують встановити відповідальність за булінг у вигляді штрафів.

Насильство та агресія — від 340 до 800 грн, жорстоке цькування — від 1700 до 3400 грн і замовчування булінгу — від 850 до 1700 грн.

Приховування моральних та фізичних знущань педагогічним колективом, науковим працівником, керівником або засновником закладу освіти також каратиметься грошовим стягненням у розмірі від 20 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Кiлькiсть переглядiв: 204

Коментарi